Bina Otomasyonu Nasıl Yapılır | INTERPOINT Teknoloji
Blog
Kas 05
Bina Otomasyonu Nasıl Yapılır

Bina Otomasyonu Nasıl Yapılır

Bina Otomasyonu Nasıl Yapılır

Bina Otomasyonu Nasıl Yapılır Yaşam alanlarını daha konforlu hale getiren enerji tasarrufu ile ekonomik kolaylıklar sağlayan bina otomasyonu binanın temel sistemlerini birbiri ile tam entegre hale getirmektedir. Bina otomasyonu nasıl yapılır diye baktığımızda binadaki tüm sistemleri içeren kontrol bütünlüğü sağlayıcılar ile gerçekleştiğini görmekteyiz. Aynı network ağında tek merkezden yönetim imkânı sağlayan bina otomasyonu yüksek programlama kabiliyeti ile çalışmaktadır.

Bina otomasyonu yapılırken tüm sistemlerin birbiri ile koordine olmasını sağlayacak entegre işlemi gerçekleştirilir. Farklı elektromekanik sistemlerin tek bir noktadan kontrol edilmesi, izlenmesi ve raporlanması için özel donanım ve yazılımlar kullanılır. İşletme ve yönetme işlerinin merkezileşmesini sağlayan bina otomasyonu az işgücü ve enerji tasarrufu ile verimlilik sağlar.

Bina Otomasyon Sistemi Neleri Kapsar

Bina otomasyon sistemleri; ısıtma sistemi, soğutma sistemi, aydınlatma sistemi, güvenlik sistemi gibi farklı sistemleri kapsar. Binanın tipine ve kullanım niteliklerine göre kartlı geçiş sistemi, personel takip sistemi, otopark egzoz kontrol sistemi gibi ihtiyaca yönelik sistemleri de kapsar. Tek noktadan tüm sistemlere hâkim olmayı sağlayan bina otomasyonu alarm ve arıza bilgilerini de raporlar.

Binanın ihtiyaçlarına uygun olarak bina otomasyonu farklı uygulamalarla yapılır. Bina otomasyonu nasıl yapılır sorusunun cevabını verirken bina otomasyonlarının farklı projelerde gerçekleşebileceğini belirtelim. Bina otomasyon sistemlerinin uygulama alanları, çeşitleri ve uygulama biçimleri değişebilir. Mekanik otomasyon sistemleri, aydınlatma sistemleri, güvenlik otomasyon sistemleri temel bina otomasyonu uygulamalarında yer almaktadır.

Bina Otomasyonu Çalışma Prensibi

Bina otomasyonu çalışma mekanizmasında kontrol cihazları arasında haberleşme hattı bulunur. Cihazlar arasında bilgi alışverişi bu şekilde sağlanır. Bu haberleşme hattına yerleştirilen bilgisayar ara yüzleri sayesinde kullanıcılara tüm sistemi kontrol etme olanağı sunulur. Bina otomasyonunda kullanılan haberleşme protokolü, arayüz programı, sistemin dili otomasyonu yapan firmaya göre değişebilir.

İnsan kaynaklı hataları ortadan kaldıran bina otomasyonu nasıl yapılır sorusunda önemli olan yenilikçi programların kullanılıp kullanılmadığıdır. İstenilen verimliliğin alınabilmesi için bina otomasyonu en son yazılım ve programlarla bina tipine uygun olarak yapılmalıdır. Bina otomasyon sistemleri işletmeler için özellikle önemlidir çünkü maliyeti azaltan bir uygulamadır.

Call Now Button
Gönder
Whatsapp İle İletişime Geçin!
Merhabalar!
Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.
Bizimle hemen iletişime geçin!