Akıllı Ev Sistemleri Nedir ? | E- Akıllı Ev
Blog
Tem 07
Akıllı Ev Sistemleri Nedir

Akıllı Ev Sistemleri Nedir ?

Akıllı Ev Sistemleri Nedir ?

Akıllı Ev Sistemleri NedirAkıllı ev dediğimizde aklımıza gelen ilk şey teknolojidir. Günümüz teknolojisi gün geçtikçe gelişmeye devam ederken akıllı ev sistemleri bu ekosisteme dâhil olmuştur. Akıllı ev sistemleri nedir ? sorusunun cevabı ise, yeni yapılan ev projelerinin çoğunda kullanımı standart hale gelmiştir. Enerji tasarrufu, konfor, güvenlik gibi unsurları barındıran bu teknoloji popülerliğini sürdürmeye devam etmektedir. Akıllı ev sistemleri, yeni aldığınız ev içerisinde otomasyonu bulunmasa dahi sonradan kendi isteğinize göre yaptırabilmeniz mümkündür.

Akıllı ev sistemleri nedir ? Sorusu  ile ilgili bir örnek verelim. En basit olarak kışın soğuk havalarda işten eve gelip içeri girdiğimizde ısınmış, sıcacık bir ev ortamını hayal edelim. Bu teknoloji ile bunu yapmamız artık çok basit. Uzaktan kontrol edebileceğiniz bir otomasyon sistemi ile isteğiniz derecede ısınacak, yüksek gelen faturalarınızda tasarruf yaptığınızı göreceksiniz.

Akıllı Evleri Neden Tercih Etmeliyiz?

 1.Güvenli

Günlük yaşantımızda olduğu gibi evimizin Güvenliğinde son derece önem taşımaktadır. Her ne kadar güvenlik tedbiri alsak ta akıllı ev sistemleri ile bunu daha ileri seviyeye taşımız oluyoruz.

Evimizin içerisinde bulunan kamera sistemi ile çocuğumuzun ne yaptığını, zile kimin bastığını rahatlıkla görüntülü olarak görme, oluşan bir yangın esnasında otomatik olarak polise veya itfaiye kurumuna direk olarak bildirim iletilmesi ve daha birçok konuda bizlere yardımcı olur. Tek bir tuşla tüm hayatımızı kolaylaştırmış ve güvenli hale getirmiş oluyoruz.

2.Konfor

Teknolojiyi seven insanlar konforlarına da düşkündür. Sabah uyandığımızda tek bir tuşla veya komutla perdelerin açılmasını sağlayıp yatağınızda güneşin tadına doymak, yazın sıcak havalarda dışarıdan geldiğinizde soğuk bir hava ile karşılaşmak, bunların hepsi konfordur.

Koltuğunuza uzandınız ve canınız müzik dinlemek mi istiyor? Tek bir tuşla bulunduğunuz odayı dans pistine çevirebilir, led entegre sistemi ile odayı rengarenk bir ambiyans ile süsleyebilirsiniz.

Konfor deyince işin içerisine bütçede girmiş oluyor. Maddi durumunuza göre bu sistemler tercih edilmelidir.

3.Tasarruf

Akıllı ev sistemleri  nedir ? Sorusu için harcanan paranın geri dönüşünü tasarruf olarak sağlamış oluruz. Uzun vadede bizlere enerji tasarrufu sağlar. Doğalgaz ve elektrik faturalarını kurulan bu sistemden sonra kontrol ettiğinizde fiyatlarda oluşan farkları rahatlıkla görüp şaşırabilirsiniz.

Evlerimizde dikkat etmediğimiz hususlardan birisi ışıkları açık unutmamız ve lüzumsuz yere israf yapmaktır. Odalarımızın ışıklarını açık unutarak faturalarımıza ekstradan masraf yüklemiş oluruz. Örneğin oda ışıkları hassasiyet sensorları sayesinde siz odadan çıktığınızda otomatik olarak kapanır. Bu noktada akıllı ev sistemi devreye girer ve bizleri bu sorundan kurtarır.

Akıllı Ev Sistemleri Kullanmak Zorunda Mıyız?

Yukarıda anlattığımız gibi gelişen teknoloji ile akıllı ev sistemlerinin bizlere çok sayıda fayda ve tasarruf sağladığını belirttik. Ancak bunların hepsini maddi açıdan değerlendiğimizde lüks olarak görünmektedir. Bu yüzden maddi durumumuza göre değerlendirip, ihtiyacımıza göre bu sistemleri değerlendirmeliyiz.

 

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Gönder
Whatsapp İle İletişime Geçin!
Merhabalar!
Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.
Bizimle hemen iletişime geçin!
Powered by