KNX Nedir ? | E-Akıllı Ev
Blog
Tem 23
Knx Nedir

KNX Nedir ?

KNX Nedir ?

Bir müstakil evden veya ufak daire katından görkemli saraylara, göklere uzanan ofis binalarına kadar her yapıda ısıtma, soğutma, elektrik kontrolleri olmazsa olmazdır. Artan günümüz talepleri sebebiyle bir basit dairede bulunan ve ihtiyaç duyulan sistemler gittikçe artmakta, buna bağlı olarak izlenmesi, kontrol altında tutulması ve konforlu bir yaşamın sürdürülmesi için klasik uygulamalar ve yöntemler yetersiz kalmaktadır. Aynı zamanda, enerjinin verimli kullanımı giderek daha önemli hale gelmektedir. İnsanlar yaşamak ve çalışmak için konforlu, sürdürülebilir ve güvenli bir yer istiyor ve otomasyonun devreye girdiği yer tam olarak burası. Bununla birlikte, daha az enerji tüketimi daha fazla rahatlık ve güvenlik, yalnızca ilgili tüm ürünlerin akıllı kontrolü ve izlenmesiyle sağlanabilir. Profesyoneller için daha yüksek tasarım ve kurulum çabaları, artan yangın riski ve yükselen maliyetler anlamına gelir.

KNX Bina Otomasyonları 

Aralarında Dünya devlerinin de bulunduğu 400 üye firma, 7.000 ürün, 400 eğitim merkezi, 70.000 entegratör firma ve 190 ülkede kullanılan bina otomasyonu standardı olan KNX 30 yıla yakın süredir bu sorunların çözümünü sunmakta her gün kendini çözümlerini geliştirmektedir.

Knx NedirÜlkemizde de yaygın olarak kullanılan ve yeni binalarda bir standart haline gelen KNX, bina otomasyon konusunda en yaygın kullanılan protokoldür. Merkezi Belçika’da bulunan KNX Cemiyeti tüm Dünya’da KNX ile uyumlu ürünlerin üretilmesi, uygulama eğitimlerinin verilmesi faaliyetleri aktif bir şekilde yürütmektedir. Günümüzde neredeyse tüm bina elektrik ekipman üreticileri KNX ile uyumlu ürünler üretmekte ve ürün yelpazelerini hızla genişletmektedirler. Knx nedir sorusu tam olarak burada anlam kazanmaktadır. Bu dışarıdan beton veya cam kaplamalı modern binaların ana iskeletini oluşturmaktadır adeta bir canlının can damarları gibi binada yaşamın devam edebilmesi için hayati önemdedir.

Bir yaşam alanında temel olarak üç ana kontrolden bahsedebiliriz, bunlar knx nedir sorusuna cevap veren aydınlatma kontrolü, perde/panjur kontrolü ve iklimlendirme kontrolüdür. Bina içerisinde evin içerisine kurulan basit bir kablolama (kablosuz çözümlerde mevcuttur) ile tüm bu kontroller birbiri ile uyumlu olmanın yanı sıra ortam ile uyumlu çalışarak konfor ve enerji tasarrufu sağlar.

KNX Türkiye 

Diğer bir yandan evinizde yada iş yerinizde KNX otomasyon olması sizlere keyifli ve mutlu olacağınız bir ortam sağlar. Knx nedir sorusunun diğer cevabına ise şunları sıralayabiliriz. Ortam ısısı otomatik kontrol edilir, evinizi cep telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz, sinema, doğum günü, kitap okuma senaryolarını tek bir tuşa basarak aktif edebilirsiniz. Bu sayede sizi bilen, size göre ayarlanmış bir evde, ofiste konforlu bir şekilde üretkenliğinizi ortaya koyabilirsiniz.

İnterra Akıllı EvKNX ayrıca evinizde güvenliği de sağlamaktadır. Sensörleriniz siz evde olmadığınız da güvenlik sisteminiz ile birlikte çalışabilir. Şunu belirtmeliyiz ki, bildiğiniz tüm elektrik, güvenlik ekipmanları artık günümüzde KNX ile uyumlu hale gelmiştir. Kapı tokmağı yerini 10 inç akıllı dokunmatik panellere bıraktığı gibi, eski dönemlerde duyulan ihtiyaçlar ile şimdiki gereksinimlerimiz çok farklıdır. Artık eviniz ile konuştuğunuz, ayakkabılarınızı bağlarken asansörün katınıza otomatik olarak geldiği bir dönemdeyiz. Isıtma-soğutma işlemi bina ve evlerde artık her odada farklı ayarlanabilmektedir. Bu geleceğin teknoloji ve arkasında Siemens, ABB, Hager, Schneider gibi devlerin yanı sıra ülkemiz mühendislerinin ürünü ve yerli markalarımızda dünya sahnesine çıkmaktadır. Akredite bir Ar&Ge firması olan INTERRA bunların başlıcalarından ve ülkemizin Pazar lideri firması bu konu en önemli örneklerdendir.

KNX’in faydaları; Geleceğin standardı, Enerji tasarrufu ve verimli kullanımını sağlar,  Esneklik ve uyum, Güvenlik, Basit uygulama ve zamandan kazandıran sistem, Birçok platform ile entegre olabilme, Uluslararası kabul görmüş lider standart

Kaynak: KNX association

Call Now Button
Gönder
Whatsapp İle İletişime Geçin!
Merhabalar!
Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.
Bizimle hemen iletişime geçin!
Powered by